/Files/images/foto_dlya_vistavok/imagesCA0N9JA9.jpgЯк вибрати професію

/Files/images/foto_dlya_vistavok/jak-vybraty-profesiju.jpgПрактично кожна людина хоча б один раз у житті стикалась з проблемою необхідності вибору майбутньої професії.

Про важливість вибору професії повчав і Сковорода. Він навіть розробив «теорію сродної праці», згідно якої кожен повинен займатися своєю справою, тим, що йому до душі, до чого є хист, талант, даний Богом. Григорій Савич створював байки на цю тему, намагаючись донести до сучасників, до майбутніх поколінь важливість вибору професії. Тому не поспішай, заглянь собі в душу, пізнай себе - і піди правильним шляхом.

Що ж ми бачимо сьогодні? Люди ненавидять понеділок, бо їм потрібно йти на роботу… Про що це свідчить? А про те, що вони зробили хибний вибір, керуючись не серцем, а заробітком, престижністю фаху чи ще чимось. Така людина не на своєму місці, а досягнути успіху, будучи не там, де заплановано Богом, долею, не можливо. Коли людина обрала правильний шлях, знайшла себе, вона буде від своєї справи отримувати задоволення, буде жити радісним життям, буде приносити користь іншим.

«Ким ти хочеш бути, коли виростеш?», – Мабуть, це питання входить до п’ятірки найпопулярніших питань, які дорослі люблять задавати зовсім маленьким дітям. Але ось благополучно подолали десять років шкільного життя, невблаганно насувається випускний бал, а сакраментальне «Ким бути?» Все сильніше тривожить душу і розум і підрослого дитини, і його батьків. Ось тоді-то і виникає питання, як вибрати професію для себе і так, щоб ще не помилитися з вибором.

Що потрібно врахувати при виборі професії

Перш за все, перед тим, як обрати професію, гарненько обміркуй, чого ти хочеш від неї. У якій сфері діяльності тобі було б цікаво працювати, який спосіб життя ти плануєш вести, наскільки важлива для тебе висока заробітна плата і багато, багато іншого. І, звичайно ж, обов’язково врахуй свої здібності. Не варто мріяти про кар’єру програміста, маючи трійку з алгебри

Ще одна корисна річ – тести на профорієнтацію, який допоможе оцінити твої інтереси і риси характеру. Що це таке? Як правило, це різноманітні твердження, з якими ти повинен погодитися або не погодитися. У таких тестах є питання з безлічі предметів – фізики, хімії, астрономії, літературі, і тим; крім того, вони допоможуть тобі оцінити твої інтереси і риси характеру, а іноді і рівень інтелекту.

Тести на профооріентацію є практично в будь-яких популярних збірниках психологічних тестів, так що ти цілком можеш пройти їх вдома самостійно, але все-таки краще зробити це під час консультації з психологом. Він допоможе тобі зробити найбільш правильні висновки за отриманими результатами тесту і, в кінцевому підсумку, визначитися з вибором професії.

Крім того, непогано б проаналізувати, які професії зараз користуються особливим попитом у роботодавців, а на які попит виросте років через п’ять, коли ти закінчиш навчання. У першому випадку найкращий помічник – газети і сайти з працевлаштування, а в другому – прогнози соціологів, які можна знайти в інтернеті, і власний здоровий глузд.

Основні мотиви як вибрати професію

Престиж професії і розмір заробітної плати – не найкращі мотиви при виборі професії Перш за все, давай розділимо причини, які спонукають вибрати ту чи іншу професію, на зовнішні і внутрішні. Зовнішні причини пов’язані з впливом навколишнього середовища: думкою батьків, друзів, однолітків, бажанням добитися зовнішнього успіху або страхом осуду. За внутрішні причини відповідаєш ти сам – їх визначають твої здібності, нахили, звички і характер, і тільки вони.

/Files/images/foto_dlya_vistavok/1315205340.jpg


Що ж найчастіше змушує сьогоднішніх молодих людей вибрати ту чи іншу професію?

Лідер списку мотивів – престиж професії. Мотив, в принципі, непоганий, однак у ньому самому криється пастка. У наші часи в фаворі різного роду економічні і юридичні спеціальності. Проте вже зараз на ринку праці починає відчуватися надлишок тих же бухгалтерів, які особливо не мають вищої освіти. І що буде з попитом на юристів та економістів в майбутньому – можна тільки припускати. Висновок простий: при виборі професії її престиж не повинен замилити очі, про нього потрібно пам’ятати, але спиратися на нього одного – навряд чи розумно.

Почесне друге місце при виборі професії займає високий заробіток: ким би не працювати, аби добре отримувати. І йдуть ледь закінчили школу дівчата танцівницями в стрип-бари, а хлопці їдуть на північ різноробочими.

Але навряд чи такий мотив як високий заробіток заслуговує на те, щоб при виборі професії спиратися тільки на нього. Чому?

У нормі зростання заробітної плати безпосередньо залежить від зростання кваліфікації. Професії ж, де планка заробітної плати піднята спочатку високо, як правило, зростання кваліфікації не передбачають. Років через п’ять доходи офіціантки і початківця банківського службовця зрівняються, пройде ще кілька років – і дохід банківського службовця залишить заробіток офіціантки далеко позаду.

Головне, щоб був інтерес до самої професії, щоб вона стала улюбленою справою для вас. Інтерес до змісту самої професії, тобто внутрішня причина її вибору, знаходиться лише на третьому місці, а шкода. Той, для кого робота буде приносити радість, стає просто улюбленою справою, і працювати буде більш продуктивно і постійно самовдосконалюва тися. І як нерозривно пов’язане з його успішною роботою, просування по службі і шанобливе ставлення з боку колег. Так, до фанатизму, захоплений програмуванням хлопчина стає, врешті-решт, винахідником власної мови програмування і власником підприємства з розробки програмного забезпечення. Йому залишається шкодувати лише про те, що обов’язки керівника практично не залишають часу на те, щоб цілком віддатися улюбленій справі.

Умови праці теж відіграють свою роль у виборі тієї або іншої професії. Втім, змінивши місце роботи, іноді можна суттєво змінити та умови праці, – деякі професії це дозволяють. Наприклад, геолог у польовий партії (намети, тайга, постійні відрядження) і геолог на посаді інженера-геолога на нафтовидобувному підприємстві (місто, офіс, ніяких відряджень) – випускники одного і того ж геологічного факультету.

Ще одна причина – доступність навчання. Одна справа – отримувати вищу освіту в рідному місті, де живеш, інше – їздити за тридев’ять земель. А якщо живеш в маленькому містечку, де всіх навчальних закладів – одне ПТУ, перейменоване в коледж? Неважко зрозуміти, що, ставлячи на чільне місце доступність навчання, ти істотно обмежуєш список професій.

На жаль, якщо говорити про доступність навчання в тих випадках, коли на безкоштовній основі до ВУЗу вступити не вдалося, то велике значення має висота оплати за навчання. Звичайно, і тут можна знайти вихід: взяти кредит у банку, підробляти вечорами, піти на заочне відділення, де плата нижче, – але все-таки отримати бажану спеціальність.

Легко помітити, що багато мотивів вибору тієї чи іншої професії, в кінці кінців, обертаються помилками.

Найпоширеніші помилки при виборі професії

Вибір професії – ваша особиста справа, не піддавайтеся тиску батьків або товаришів Слідуванням моді і забобонам. У всі часи одні професії вважалися престижними, інші ж більшість обивателів вважало, м’яко кажучи, негідними. Є, приміром, такі люди – асенізатори. Хто хоче бути асенізатором?

А між тим, суспільству одно необхідні і економісти, і сантехніки, і медсестри, і адвокати. Так що, на перше місце ставлять свої інтереси і здібності, і тільки потім – престижність професії. Інакше вивчишся, допустимо, на бухгалтера, а задоволення робота за фахом приносити тобі не буде.

Крім того, повагу одно викликають і простий робітник, і фахівець з вищою освітою, якщо вони обидва – професіонали у своїй справі.

У Михайла Веллера є розповідь про чоловіка, який в дитинстві мріяв бути двірником. І що далі? Закінчив школу, поступив, як наполягали батьки, до ВУЗу, все життя тягнув лямку на анітрохи не цікавить його роботі, і, лише вийшовши на пенсію, став двірником – і знайшов, нарешті, щастя.

Не рекомендуєм вибирати професію під натиском батьків або впливом товаришів також. Можна лише прислухатися до їхньої думки, адже вибір професії – твоя особиста справа, ніхто не проживе за тебе твою власне життя. Уяви, що ти пішов на економічний, тому що так хотіла мама. Минув рік, два або, що ще гірше, п’ять років – і ти зрозумів, як пристрасно ненавидиш всі ці формули і графіки, а робота в офісі здається тобі похмурим просиджування штанів. Зрозуміло, що при такому ставленні до навчання диплом теж не тішить гарними оцінками, і про те, щоб більш-менш пристойно влаштуватися за фахом не доводиться навіть мріяти. Чи не стане тоді шкода витрачених даремно років? Точно так само, якщо ти за подругою мрієш поступити в медичну академію, задумайся, чи варто мріяти про кар’єру хірурга або стоматолога, якщо при вигляді найменшої подряпини у тебе паморочиться в голові.

Чи замислювалися ви, скільки років каторжної праці було покладено балериною на те, щоб домогтися успіху? Захоплення тільки зовнішньою або приватною стороною професії, не розуміння того, що ще тобі належить на тій чи іншій роботі. Наприклад, ви бачили, як балерина пурхає по сцені, наче метелик. Чи, милуючись нею, замислюватися Ви про те, скільки років каторжної праці було покладено на те, щоб добитися такої легкості?

Незнання або недооцінка деяких своїх фізичних особливостей і недоліків – одне з помилкових направляючих при виборі професії.

З хворим серцем шлях у льотчики закритий. Алергікам протипоказані професії хіміка чи перукаря. Нерозумно мріяти про роботу, яка здатна погіршити стан твого здоров’я. Ще гірше, коли просто не знаєш заздалегідь і навіть не підозрюєш, що через якийсь час дадуть про себе знати проблеми зі здоров’ям. В окремих випадках здоров’я стає непереборною перешкодою для отримання тієї чи іншої роботи.

У будь-якому випадку, не варто ставитися до вибору професії, як до чогось незмінного, що раз і назавжди визначить твою долю. Попереду у тебе довге життя, в якій, мабуть, знайдеться місце і підвищенню кваліфікації, і освоєння суміжних спеціальностей, а то й радикальної зміни роду діяльності.

Поради психологів та профконсультантів щодо вибору професії

1. Ознайомтеся з інформацією про світ професій і визначте сферу
діяльності, яка вас цікавить.

2. Вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої інтереси
здібності, нахили.

3. З′ясуйте, чи не маєте ви медичних протипоказань до обраної професії.

4. Зустріньтеся із представниками цієї професії та довідайтесь, у якому навчальному закладі можна одержати відповідну кваліфікацію.

5. З′ясуйте у спеціаліста центру зайнятості, чи популярна обрана вами професія на ринку праці.

6. Використайте при виборі професії формулу: «Хочу – можу - треба». «Хочу» - це те, що вас приваблює у професії; «можу» - ваші здібності, потенціал,стан здоров′я, потрібні для обраної професії; «треба» - попит на ринку праці.

7. Проаналізуйте отримані відповіді. Якщо тричі повторюється одна професія- вибір зроблено правильно.

Плануючи свою професійну кар'єру, корисно відповісти на наступні питання:

1. Від яких своїх умінь і здібностей Ви отримуєте найбільше задоволення?

2. Які Ваші основні інтереси і улюблене проведення часу?

3. Які навчальні предмети у Вас улюблені?

4. Чим би Ви хотіли займатися кожен день по 8 годин на день з рок в рік?

6. Про яку роботу Ви мрієте?

7. Яким Ви уявляєте своє заняття через 10 років?

8. Яка робота була б для Вас ідеальною? Опишіть її якомога докладніше. Уявіть себе на цій роботі, з ким Ви працюєте, як проводите час?

9. Які Ваші критерії вибору професії? (Обов'язкові та бажані)

10. Які Ваші сильні сторони і навички найбільше дозволяють Вам вважати себе гідною для роботи, яка Вам здається ідеальною?

11. Які прогалини у своїх знаннях і уміннях Вам необхідно ліквідувати, щоб отримати ідеальну для роботу?

12. Якщо робота, ідеальна для Вас недосяжна в даний час, то яку роботу Ви могли б виконувати, щоб просуватися в обраному напрямку?

13. З ким можна порадитися, щоб отримати корисну для планування кар'єри інформацію?

14. І, нарешті, запишіть Ваші найближчі і довгострокові цілі в області кар'єри і дійте!

Після відповіді на поставлені запитання потрібно зіставити свої бажання із реальними можливостями і потребами на сучасному ринку праці. Наприклад у майбутньому Ви себе бачите дантистом. Робота, як то кажуть "не вагони розвантажувати" і за неї гарно платять. Та чи замислювалися Ви при цьому над тим, чи зможуть Ваші руки працювати як руки ювеліра і чи зможете Ви відстояти у конкурентів своє місце у світі стоматологічних послуг?

Отже, потрібно чітко усвідомлювати, що умова оптимального вибору професії знаходиться у центрі перехрестя 3-х складових Хочу – Можу – Треба

Хочу - Ваші прагнення (бажання, інтереси, схильності, ідеали).

Можу - Ваші можливості (стан здоров'я, здібності, рівень знань, характер, темперамент).

Треба - потреби суспільства в кадрах, і усвідомлення необхідності затратити певні зусилля для досягнення життєво важливих цілей.

Намагайтись уникнути помилок при віборі професії, бо тільки тоді чекає успіх!

Кiлькiсть переглядiв: 3567

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.